1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Најчитани вести

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на младинскиот собир на ГЕРБ предупреди дека начинот на кој техничката влада и претседателот Румен Радев сега преговараат со Македонија може да доведат до лош исход за Бугарија или „ќе ги натера нашите народи да се мразат меѓусебно со децении, меѓу двете најблиски земји“.

„Нашата стратешка цел е РСМ и Албанија да влезат во ЕУ. И вие, младите, овде мора да сторите сé што е можно за да не се мразат генерациите што се сега, следните генерации. Радев ја подели земјата … сега ги подели и луѓето на темата Северна Македонија “, нагласи Борисов.

„Започнуваме со рамката и затоа го склучивме Договорот за добрососедство. Досега, мислам дека лажат, но да почекаме за Европскиот совет, кој ќе биде од 24 до 25 јуни. Пред тоа е состанокот на НАТО. Се надевам дека тие имаат храброст и вештини да водат преговори таму, што ќе ги направи двата народа на овие две соседни земји најпријателски “, рече лидерот на ГЕРБ.

Тој истакна дека во последните 4 години, додека ГЕРБ беше на власт, Бугарија беше фаворит на Балканот.

„Ние бевме водечка сила на Балканот. Сега политиката што се води ќе нè натера да се мразиме едни со други. Тогаш, за што ќе бидат нашите европски проекти? Влегувате во земја што не ве сака. Затоа и јас и Зоран Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре “, рече поранешниот премиер.

Борисов истакна дека историјата е важна работа, но дека треба историчарите ја завршат работата.

„Имаме договор за добрососедство. Ова е најважната точка. Така се создаде ЕУ – од најзавојуваните земји – Франција, Германија, Велика Британија. Нема да ве измами омразата на Радев, која тој ја внесе кај народот “, повика Борисов.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести