24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Борис Џонсон нуди цело Европско првенство да се игра во Англија

Најчитани вести

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон на УЕФА и понудил кај нив да се одиграат сите натпревари од Европското првенство.

Македонија уште не знае каде ќе го игра своето дебитантско Европско првенство. УЕФА се уште не донела конечна одлука.

Според актуелниот распоред, Вембли треба да биде домаќин на едно полуфинале и на финалето, а Британскиот премиер, Борис Џонсон на УЕФА и рекол дека тие може да организираат колку и да треба натпревари, дури и целиот шампионат.

„Ние сме домаќини на мечеви од Европското. Кај нас се игра полуфинале и финалето“, вели Борис Џонсон.

„Доколку УЕФА сака да организираме и други мечеви, ние можеме да го направиме тоа. Можеме да ги организираме сите натпревари, но тоа зависи од УЕФА“.

Тој потврди и дека тие ќе испратат понуда за организација на Светското првенство во 2030 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com