21 C
Skopje
Friday, May 14, 2021

Борисов откри колку ЕУ плаќа за вакцината Фајзер

Најчитани вести

Вакцината на Фајзер чинеше 12 евра, потоа 15,50 евра, а Европската комисија сега потпишува договори по цена од 19,5 евра, откри бугарскиот премиер Бојко Борисов во изјавата цитирана од бугарските медиуми.

Во неодамнешната дистрибуција на 10 милиони дози вакцини Фајзер, чија забрзана испорака беше договорена од Комисијата, Бугарија доби најмногу дополнителни дози, околу 1,26 милиони, а Хрватска е веднаш зад неа со 747 илјади дополнителни дози.

Според Борисов, излегува дека овие дополнителни дози може да бидат поскапи затоа што цената на вакцините БионТек и Фајзер се зголемува. Оваа вакцина, патем, се покажа како најсигурна во испораките на договорени количини. Европската комисија никогаш не ги објави цените по кои се договорила за различни вакцини минатата година, но ценовникот беше објавен накратко од белгиската влада во декември, според кој вакцината АстраЗенека ја чинеше ЕУ 1,78 евра по доза и Фајзер/Бионтек 12 евра по доза.

До крајот на вториот квартал, заедно со забрзаните, дополнителни 747 илјади дози, вкупно 1,8 милиони дози вакцина Фајзер/Бионтек треба да бидат доставени во Хрватска, неофицијално дознаваме од извори испратени до ЕУ. Во својот говор, бугарскиот премиер Борисов додаде дека во моментов преговара и потпишува договор за 900 милиони дози од вакцината од 19,5 евра, цена од 18 милијарди евра за понатамошни кампањи за вакцинација, најверојатно во есен, зима и следната година. Затоа, државните буџети на сите земји-членки треба да најдат зголемени количини за вакцини, заклучи бугарскиот премиер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести