10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

Борисов: Генерации млади Македонци и Албанци во моментов ја мразат Бугарија

Најчитани вести

,, Бугарија пропушти многу месеци да ја објасни својата позиција, додавајќи дека „генерации млади Македонци и Албанци во моментов ја мразат Бугарија”.

Лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов синоќа од состанокот на Eвропската народна партија во Љубљана, упати остро критики кон претседателот на Бугарија, Румен Радев и привремената влада што тој ја назначи, пренесува МИА.

Според Борисов, ,, Бугарија пропушти многу месеци да ја објасни својата позиција, додавајќи дека „генерации млади Македонци и Албанци во моментов ја мразат Бугарија”. Борисов е категоричен дека мора и може да се направи компромис.

Според него, на денешниот самит ЕУ-западен Балкан, Радев „уште еднаш ќе излаже“.Сега диктаторот Радев мора да ја донесе својата одлука и да престане да залажува дека ќе го реши прашањето по изборите. Може еднаш да преземе одговорност и да не се крие под здолништата на политичките партии, рече Борисов.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com