28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Борисов бара оставка од претседателот на фудбалскиот сојуз по расистичките злоупотреби

Најчитани вести

Бугарскиот премиер Бојко Борисов го повика претседателот на фудбалскиот сојуз на Бугарија да си поднесе оставка по вчерашниот натпревар со Англија на кој бугарските навивачи имаа расистички извици и нацистички поздрави. Натпреварот беше прекинуван на два пати, поради злоупотребите од страна на навивачите насочени кон гостинските играчи.

Борисов на својот Фејсбук профил напиша дека го повикува претседателот на фудбалскиот сојуз Борислав Михајлов веднаш да си даде оставка.

Борисов напиша дека не е прифатливо Бугарија, која е една од најтолерантните држави во светот и држава во која луѓето од различни етникуми и религии живеат во мир, да се поврзува со расизам и ксенофобија.

Британскиот премиер Борис Џонсон ги осуди „грдите“ инциденти.

Неговиот портпарол вели дека „расизмот и дискриминацијата мора да бидат истерани од фудбалот еднаш засекогаш“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com