9.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

Борел: Соработката меѓу САД и ЕУ ќе помогне во дијалогот Белград-Приштина

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, проценува дека засилената соработка на САД и ЕУ ќе помогне во процесот на дијалогот помеѓу Белград и Приштина.

На прашање на „Танјуг“ дали разговарал со американскиот претседател Џо Бајден за последната рунда разговори во Брисел меѓу Александар Вучиќ и Албин Курти, Борел изјави дека за тоа го известил државниот секретар Антонио Блинкен.

„ Сега постои многу добра соработка меѓу САД и Европа. Веќе не е натпревар кога САД се обидуваат да наметнат дијалог што е процес предводен од ЕУ. Сега работиме тесно заедно и тоа ќе помогне “, рече Борел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести