Home » Борел: Русија сака да изврши притисок врз Украина

Борел: Русија сака да изврши притисок врз Украина

by Журнал.мк

Европската Унија оценува дека целта на Русија не е да ја окупира Украина, туку само да изврши притисок врз Киев со цел да се ревидира безбедносната архитектура во Европа, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел.

Украина не е важна за Русија. За Русија, архитектурата на безбедноста во Европа е важна, архитектурата што ја оспорува. Тие се загрижени за безбедноста и сакаат да разговараат за тоа, истакна Борел за време на посетата на Вашингтон.

Тој додаде и дека целта на Москва не е да ја нападне Украина, туку преку притисок врз Киев да зборува за нешто важно за Русија, а тоа е, како што нагласи, проширувањето на НАТО и безбедносните грижи на тој план.

Борел потенцира дека мора да се земе предвид загриженоста на Русија и да се разговара за тоа. Борел истакна дека ЕУ, САД и НАТО се вклучени во дијалог со Русија на различни нивоа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More