Home » Борел повика на брза акција за спречување распад на БиХ

Борел повика на брза акција за спречување распад на БиХ

by Журнал.мк

Шефот за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел ги повика министрите за надворешни работи на блокот да преземат брза акција за да спречат „критична“ криза во Босна и Херцеговина и „распад на кревката нација од Западен Балкан.“

„Реториката на националистите и сепаратистите во Босна и Херцеговина се зголемува и ја загрозува стабилноста, па дури и интегритетот на земјата“, изјави денеска Борел на маргините на самитот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел.

„Министрите треба да донесат одлуки како да се запре оваа динамика во Босна и Херцеговина и да се избегне земјата да се распадне на парчиња. Ова е критична ситуација“, рече тој.

Борел на 20 февруари алармираше поради „центрифугалните трендови“ во Босна еден ден откако босанските националисти Хрвати се заканија дека ќе ги прекинат претстојните избори и ќе формираат свој регион во таа проблематична нација.

Борел на конференцијата за безбедност во Минхен ги предупреди неговите колеги лидери дека ситуацијата е „позагрижувачка од било кога“ за поранешната југословенска република, која веќе е поделена на бошњачка и хрватска федерација и ентитет со доминантно српско население наречена Република Српска.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More