Home » Борел од Подгорица: Не треба да постои ништо поважно за Црна Гора од европскиот пат

Борел од Подгорица: Не треба да постои ништо поважно за Црна Гора од европскиот пат

by Журнал.мк

„Сите политички актери и институции во Црна Гора треба да продолжат заедно да работат на реформите, во конструктивен дух, а други тековни политички прашања не треба да одвлекуваат внимание од реформската агенда што води кон полноправно членство во Европската Унија“.

Ова е пораката која денеска од Подгорица ја упати потпретседателот на Европската комисија – Жозеп Борел.

Тој заедно со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархељ, учествуваа во работата на Советот за стабилизација и асоцијација на ЕУ и Црна Гора.

Борел заклучи дека состанокот бил важен за да им се покаже на граѓаните на Црна Гора и на целиот регион, посветеноста на Брисел за заедничка иднина во ЕУ.

„Силата и фокусот на сите политички субјекти треба да бидат насочени на спроведување европски реформи. Не треба да постои ништо поважно за Црна Гора од европскиот пат, посебно во момент кога Црна Гора треба да биде водач во пристапните преговори“, вели Борел.

Вархељ, пак, рече дека со црногорски официјални лица разговарале за економскиот и инвестицискиот план со што ЕУ сака да ја забрза интеграцијата, па Црна Гора да може да биде еден од најголемите корисници, преку градење патишта и пруги што ќе ја поврзат земјата со соседите.

„Европа може да пружи огромна помош во сите овие предизвици. Во оваа земја може да се вложат 1,3 милијарди евра со цел да се надминат тешкотиите, но, потребно е да се остварат резултати“, смета тој.

Премиерот на Црна Гора – Дритан Абазовиќ на заедничка прес-конференција нагласи дека одржувањето на седницата на Советот за стабилизација и асоцијација на ЕУ и Црна Гора во Подгорица за првпат е надвор од ЕУ, големо признание за земјата и оти тоа укажува дека на Западен Балкан идејата за проширување живее најмногу низ Црна Гора.

„Црногорската Влада гледа само еден главен надворешнополитички приоритет, а тоа е како Црна Гора да стане идна членка на ЕУ. Сите мораме да бидеме посветени на тоа прашање, мораме да ги решаваме работите што бараат поширок консензус во општеството, да се оди кон деблокирање на европскиот пат“ – појасни тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More