23.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со С.Македонија и Албанија

Најчитани вести

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во рамките на нејзините граници, но дека земјите од регионот мораат да ги завршат своите домашни задачи и да спроведат реформи.

На онлајн конференција, организирана од Атлантскиот совет, како приоритети во реформите во земјите од Западен Балкан ги посочи независното судство и борбата против корупцијата, пренесе Радио Слободна Европа.

Борел рече дека европската перспектива останува мотор за реформи во земјите од регионот и оти не е фер да се каже дека ЕУ само зборува, а не дејствува кога станува збор за проширувањето кон Западен Балкан.

„Ќе започнеме пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. Ги продолживме преговорите меѓу Србија и Косово со специјалниот пратеник Мирослав Лајчак и мислам дека го ставивме тој дијалог на патот“, изјави Борел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести