Home » Борел и Вархеји во посета на Црна Гора

Борел и Вархеји во посета на Црна Гора

by Журнал.мк

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, денеска ќе ја посетат Црна Гора, за да учествуваат седницата на Советот за стабилизација и пристапување на ЕУ и Црна Гора.

Тие ќе разговараат со претставници на црногорската влада за процесот на стабилизација и асоцијација во контекст на минатогодишниот извештај на ЕУ за Црна Гора, соопшти Владата. „Советот ќе ги разгледа и билатералните односи меѓу ЕУ и Црна Гора вклучени во Спогодбата за стабилизација и асоцијација и ќе размени мислења за актуелните настани во Црна Гора и Западен Балкан“, се додава во соопштението.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More