28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Борел: Западен Балкан е приоритет за ЕУ и за САД

Најчитани вести

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел по средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Западен Балкан останува приоритет и за Европска Унија и за САД.

– Државниот секретар веќе подолг период е ангажиран по прашањето за Западен Балкан, истакна Борел.

Тој нагласи дека ЕУ и САД заеднички ќе работат на помирување, унапредување на раководењето и клучните реформи што ќе овозможат интеграција на Западен Балкан во ЕУ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести