30.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Борел: ЕУ да ги прилагоди методите за проширување

Најчитани вести

ЕУ треба да ги прилагоди своите методи, за да бидат поефикасни, а помалку реторички и да не дозволуваат губење на време. Промената на методите не значи и промена на крајната цел, која останува иста, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

Во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“ оцени дека мора да се земе в предвид фактот што досегашните методи се покажаа како недоволно ефикасни.

Сите земји од Западен Балкан би требало да имаат европска перспектива, но не знам колку време е потребно за тоа, истакна Борел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com