8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

БОРБЕН АВИОН падна во Турција: Ердоган итно и се обрати на војската и нацијата

Најчитани вести

Турското Министерство за одбрана потврди дека борбениот авион „Нортроп НФ-5“ се срушил во провинцијата Коња, на југот од централна Турција и дека пилотот бил убиен.

Министерството изјави дека несреќата се случила во 14,15 часот по локално време, дека причината не е позната и дека е покрената истрага.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган преку телеграма изрази сочувство за смртта на пилотот. „Изразувам сочувство до неговото семејство, роднините, турските вооружени сили и нацијата“, напиша тој.

Според локалните медиуми, ловецот припаѓал на акробатската авијациска екипа „Турски arsвезди“ во 3-та главна база на воздухопловните сили Коња, а несреќата се случила за време на тренинг летот.

Градоначалникот на Коње, Угур Ибрахим Алтај ги потврди извештаите за падот, како и дека единиците за пребарување и спасување пристигнуваат на самото место.

Турското воено воздухопловство е едно од најголемите и најопремените во НАТО алијансата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com