-5.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

„Бомби“ во „Монструм“: Османи бил кај семејството на загрозениот сведок?

Најчитани вести

Во продолжение на денешното рочиштето „Монструм“ се прочитаа и неколку СМС пораки и транскрипти од разговори водени помеѓу функционери од ДУИ, кои разменуваат информации за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро, пренесе Фокус.

Речиси еден месец по петкратното убиство, одноно на 9 мај 2012 година, Бујар Османи му се јавува на Али Ахмети и го известува дека ќе оди во посета на едно семејство, а од контекстот се нѕира дека станува збор за семејството на тогашниот загрозен сведок Хаки Азири, кој потоа се предомисли и стана обвинет.

Бујар: „Ќе одам кај татко му на овој“, кусо му вели Османи на Ахмети.

Ахмети го советува да не открива многу детали, односно дека се заинтересирале и разбрале дека е добар.

-Ќе кажеш дека сме разбрале дека е добар. Како што ни кажале на нас, така и на вас, вели Ахмети.

По средбата му се јавува Османи и го информира дека бил кај човекот и седел два часа, а Ахмети го прашува како поминал?

Бујар не кажува многу детали, само дека човекот барал помош.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести