17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Бомба паднала врз нивниот дом, па ослепеле две близначиња и нивната мајка

Најчитани вести

Украинското семејството Селичијанов, од источниот регион Дњепропетровск, ослепело откако бомба паднала врз нивниот дом. За среќа, здравствената состојба на семејствата и нивниот вид ќе се подобри откако беа оперирани од стручен тим во Полска.

Мајката Олена Селичијанова и нејзините две петгодишни близнаци Тимур и Назар за малку ќе го изгубеле видот кога ги заслепиле летечките остатоци. Им влегле во очите, но и им ги сечеле лицата и рацете.

Како што изјави мајката за Би-Би-Си. утрото на 11 март, врз нивната куќа паднала бомба. Жената вели дека веднаш паднала на колена и со себе ги влечела синовите за да ги заштити од парчиња шрапнели. По експлозијата на бомбата не се сеќава на ништо.

Мајката била целосно слепа

Кожата им беше изгорена, а на Олена и влезе мало стакло во едното око. Покрај тоа, по ударот и била скршена ногата. Откако биле извлечени од урнатините, семејството било префрлено во блиската болница, но тие биле тешко повредени и морале брзо да бидат преместени. Во Лавов, очниот специјалист Наталија Прејс била информирана за повредите на мајката и синовите, па испратила фотографии од повредите на нејзиниот поранешен професор Роберт Реидак во Полска.

Професор на Медицинскиот универзитет во Лублин знаел дека и на мајките и на момчињата им е потребен итен третман. Војната во Украина значеше дека на Олена, Тимур и Назар ќе им требаат најмалку една недела да стигнат до Полска.

„Тие дојдоа од пеколот. Мајката беше целосно слепа и можеше да ги допира само своите деца. Момчињата беа толку уморни и гладни што откако дојдоа овде само јадеа, спиеја и плачеа”, изјавил професорот Реидак за Би-Би-Си.

Професорот Реидак е хирург во една од најголемите европски очни болници. Операцијата на Олена била успешна и таа го вратила видот два дена по зафатот. Сепак, нејзиниот процес на заздравување сепак ќе потрае.

Едно од близнаците изгубило око

На петгодишните момчиња ќе им треба подолго време да се опорават бидејќи Назар го загуби окото. Тимот на професорот Реидак направи операција на мрежницата, а сега планираат понатамошна операција на катаракта.

„Близнаците имаат и многу очни трауми. Се надеваме дека на крајот видот ќе им биде добар, но ќе им треба подолго лекување. Доколку мајката и момчињата дојдоа во Лублин неколку дена подоцна, тие ќе останеа слепи. Беше последен момент да се започне лекување. Поминаа седум дена од несреќата, а тоа е пресудно за траума на очите“, коментира професорот Рејдак.

На прашањето дали ова спасување на видот е чудо, полскиот професор одговара „малку“.

Виртуелна медицина за помош на жртвите од војната

Олена вели дека таа и момчињата се добро во болница и дека добиваат и психолошка помош. Мајката вели дека не би се вратила во Украина, меѓу другото, затоа што домот и бил уништен. Таа истакнува дека сите во болницата се љубезни кон неа и со нејзиното семејство.

Професорот Реидак е меѓу оние кои му помагаат на семејството Селичијанов да најде дом за живеење. Олена се надева дека ќе најде работа кога ќе закрепне и ќе биде подготвена. Но, ова украинско семејство не е единственото кое има потреба. Професорот Реидак обезбедува виртуелни консултации на своите колеги во Украина, а благодарение на неговата наставна работа, тој има мрежа на експерти.

Затоа тесно соработува со својот поранешен студент д-р Прејс и советува кој треба да се евакуира поради операцијата во Лублин. Професорот цврсто верува дека виртуелната медицина е клучна за помош на жртвите од војната во Украина. Неговиот тим, исто така, испраќа медицински материјали и донации во Украина.

Професорот Реидак и неговиот тим во наредните денови повторно ќе ги оперираат близнаците, но се подготвуваат и за дојденците кои во болницата ќе дојдат од Украина, пишува Би-Би-Си.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com