33.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Боки 13 на распит за „Рекет“

Најчитани вести

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат како Боки 13, кој се наоѓа во притвор.

Тој беше уапсен на 15 јули годинава и оттогаш е во притвор, заедно со второосмоничениот во случајот, Зоран Милевски – Кичеец.

Во изминатиот период во врска со овој случај во Обвинителството сведочеа бизнисменот Силјан Мицевски, водителката Лила Филиповска и пратениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски, како и претседателката на Собранието на Меѓународниот сојуз, Агапи Дика и бизнисменот Зоран Азманов.

Разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која исто така, се наоѓа во притвор како третоосомничена исказ ќе дава во вторник.

Во случајот „Рекет“ што го отвори Обвинителството за организиран криминал и корупција осомничени се Бојан Јовановски и Зоран Милевски-Кичеец, како и поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com