17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Блумберг: Вакцината на Путин е најдобра, Русија победи во трката за производство

Најчитани вести

Со стапка на ефикасност над 90 проценти, утврдено е дека руската вакцина е поефикасна од кинеската, пишува „Блумберг“.

Според „Блумберг“, сега се повеќе земји, вклучително и оние во ЕУ, се приклучуваат на редот за купување на Спутник В.

„Најмалку 20 земји ја одобрија вакцината за употреба, додека клучните пазари како што се Бразил и Индија се блиску до одобрување. Русија сега е насочена кон пазарот на ЕУ, додека Брисел се бори со својата програма. Во глобалната борба за освојување на пандемијата, трката со вакцини доби геополитичко значење бидејќи владите се обидуваат да ја ублажат огромната социјална и економска штета предизвикана од блокадите наметнати за ограничување на ширењето на вирусот. Ова ѝ дава предност на Русија како една од ретките земји во кои научниците создадоа ефективна одбрана “, гласи воведниот дел од написот на „најзападните“ западен медиум Блумберг, со наслов „Некогаш омразената вакцина на Путин сега е омилена“.

„Ова е пресвртна точка за нас“, ја цитира приказната Кирил Дмитријев, директорот на фондот што го финансираше развојот на „Спутник V“ и кој е одговорен за неговото меѓународно претставување.

Без оглед на успехот на вакцината, Блумберг додава дека тоа нема многу да го смени угледот на Путин на Запад, иако тоа може да го зајакне руското геополитичко влијание во региони како Латинска Америка.

Ограничувањата во производството се најголемиот предизвик со кој се соочуваат сите производители, бидејќи глобалната побарувачка далеку ја надминува понудата.

Русија, ветувајќи бесплатни инјекции на своите 146 милиони жители, започна со производство минатата година, а вакцината во моментов се произведува во земји, вклучувајќи ги Индија, Јужна Кореја и Бразил.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com