21.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

Блинкен: Ќе му помогнеме на Киев да ги гони воените злосторства

Најчитани вести

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен најави формирање на нова британска, американска и група на ЕУ, која ќе му помогне на украинскиот државен обвинител да ги документира, како што рече, воените злосторства и другите бруталности регистрирани во Украина.

„Новиот механизам, наречен Советодавна група за криминал (АЦА), ќе обезбеди стратешки совети и оперативна помош на Единицата за воени злосторства на Украинското обвинителство, легално конституирано тело задолжено за гонење воени злосторства и други злосторства во Украина“, Блинкен, пренесе Си-ен-ен.

Иако САД и нивните сојузници ги поддржуваат меѓународните напори да се изведат одговорните пред лицето на правдата, украинското обвинителство ќе игра клучна улога во обезбедувањето на одговорните за воените и другите злосторства да бидат изведени пред лицето на правдата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com