Home » Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

by Журнал.мк

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина.

„Не станува збор само за снабдување со храна на милиони Украинци, туку и на милиони луѓе во светот, кои се потпираат на увоз од Украина“, рече Блинкен обраќајќи се пред Советот за безбедност на Обединетите нации барајќи од Русија да престане да ги блокира украинските пристаништа.

„Се чини дека руската влада мисли оти употребата на храната како оружје ќе помогне да се постигне она што нејзината инвазија не го постигна, а тоа е да се скрши духот на украинскиот народ“, рече Ентони Блинкен, пренесуваат светските агенции.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More