15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Блинкен: Нема сега да и` воведеме санкции на Русија, би го изгубиле ефектот

Најчитани вести

Руската акумулација на војници во близина на границата со Украина предизвика загриженост кај западните земји дека Русија би можела да ја нападне Украина. Доколку Русија навистина изврши напад, западните земји и се закануваат со санкции кои би можеле да имаат далекусежни економски последици.

Москва соопшти дека нема намера да изврши инвазија. „Кога станува збор за санкции, нивната цел е да ја спречат руската агресија. „Да се ​​активираа сега, ќе го загубевме тој ефект“, рече Блинкен во интервју за Си-Ен-Ен.

Блинкен додаде дека и најмалиот агресивен руски влез во Украина ќе наиде на силен одговор. На прашањето дали рацете на САД во однос на Украина се врзани поради потребата од руска поддршка во одвоените преговори за иранската нуклеарна програма, Блинкен, како гостин во програмата на каналот CBS, одговори дека „ни најмалку не се“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com