Home » Блинкен до Петков: Брз пристап во ЕУ на сите аспирантки

Блинкен до Петков: Брз пристап во ЕУ на сите аспирантки

by Журнал.мк

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен за време на вчерашната виртуелна средба со бугарскиот премиер Кирил Петков ја истакнал „важноста од брз пристап во ЕУ за квалификуваните аспиранти“, пренесува Гласот на Америка.

Прајс во соопштението вели и дека „секретарот Блинкен ја нагласи важноста на обединетиот одговор на НАТО и на САД-ЕУ кон неоправданата и неиспровоцирана инвазија на Русија на Украина и рече дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат модернизација на одбраната и приоритетите на енергетската безбедност на Бугарија“.

Петков напиша на Твитер дека со Блинкен разговарале за зголемување на соработката и диверзификацијата на енергетските извори.

„Бугарија и САД се сојузници и стратешки партнери и енергетската соработка ќе допринесе за зголемување на енергетската безбедност и диверзификација во регионот“, напиша Петков.

И демократскиот сенатор Крис Марфи денес објави дека се сретнал со бугарскиот премиер со кого разговарале за енергетска поддршка, со цел да се стави крај на зависноста на Бугарија од руските гас и нафта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More