4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Блер: Исламизмот е безбедносна закана од прв ред

Најчитани вести

Талибанците ја преземаа власта во Авганистан во август, откако САД ги повлекоа своите војници по 20 години војна, а Британија се плаши од враќање на групата и дека празнината создадена од хаотичното повлекување на Западот ќе им овозможи на милитантите на Ал Каеда и Исламска држава да создадат таму упориште.

„Исламизмот, и идеологијата и насилството, се безбедносна закана од прв ред и без контрола ќе стигне до нас, дури и ако е насочен подалеку од нас, како што се случи на 11 септември“, рече Блер во својот говор во безбедносниот тинк -тенк РУСИ по повод 20 -годишнината од нападите врз Соединетите држави на 11 септември 2001 година.

Блер рече дека Западот треба да ја процени својата ранливост.

“Ковид-19 не` научи за смртоносни патогени. Можностите за биотероризам може да изгледаат како област на научна фантастика. Но, сега би било мудро да се подготвиме за фактот дека тие потенцијално би можеле да се користат од недржавни актери”, рече Блер.

Поранешниот премиер, кој испрати британски војници во Авганистан во 2001 година, рече дека Велика Британија треба да соработува поблиску со европските земји за тоа како најдобро да се развие капацитетот за справување со заканите во области како што е регионот Сахел во Африка.

„Само антитероризмот нема да ја отстрани зацврстената закана“, рече тој. “Потребни ни се чизми на земја. Секако дека претпочитаме чизмите да бидат локални, но тоа не секогаш ќе биде можно”, додаде Блер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com