7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Блерим Ахмеди штрајкува со глад во „Шутка“

Најчитани вести

Блерим Ахмети, еден од организаторите на протестот во Тетово, од вчера штрајкува со глад во истражниот затвор „Скопје“, каде што се наоѓа во притвор.

-Притвореникот не извести дека ќе штрајкува со глад, поради што домскиот лекар секој ден ќе му врши прегледи за да се следи неговата здравствена состојба. Денеска ќе го известиме и судот за ваквата оддлука на притвореникот, изјавил директорот на затворот Филип Андов за „Фокус“.

По протестите во Тетово петмина беа уапсени и им беше одреден 8-дневен притвор.

Тие учествуваа во протести на кои се бараше одговорност за трагедијата со пожарот во модуларната ковид-болница, а дел од демонстрантите се судрија со полициските службеници. Судирите со полицијата настанаа откако дел од демонстрантите се обидоа да стигнат до седиштето на ДУИ, а претходно фрлаа со јајца по општинската зграда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com