21.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

БиХ за првпат по 1992 ја презема контролата на целото свое небо

Најчитани вести

Босна и Херцеговина ноќта меѓу 4 и 5 декември за првпат по 1992 година ќе ја преземе контролата врз воздушниот сообраќај во целиот воздушен простор.

Како што за босанскиот портал Кликс кажале од Агенцијата за пружање услуги во воздушниот сообраќај на БиХ (БХАНСА), тоа ќе биде отворање на едно важно поглавје во историјата на цивилното воздухопловство на Босна и Херцеговина.

„Со тој настан целосно ќе биде реализирана втората фаза од Стратегијата за развој на системот за управување со воздушниот сообраќај во БиХ“, соопшти агенцијата.

БиХ од 2014 година ја презема контролата над просторот до 10.000 метри надморска височина, додека соседите продолжија да го недглеуваат сообраќајот над 10.000 метри.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com