Home » БиХ забрани извоз на огревно дрво

БиХ забрани извоз на огревно дрво

by Журнал.мк

Извозот на огревно дрво од Босна и Херцеговина е забранет на 90 дена, едногласно одлучи Советот на министри на БиХ на седницата во Сараево.

Предлогот на одлуката за привремена забрана за извоз на одредени шумски дрвни сортименти, огревно дрво и производи од дрво беше единствената точка за која се расправаше, на предлог на Министерството за надворешна трговија и економски односи.

Ресорниот министер Сташа Кошарац по седницата изјави дека одлуката предвидува привремена забрана за извоз на пелети и огревно дрво до крајот на септември, односно за период од 90 дена.

Тој посочи дека цената на пелетите е зголемена за 155 отсто во однос на лани, а извозот на пелети во првиот квартал е зголемен на 78 отсто во однос на истиот период лани.

Оваа забрана Кошарац ја побара на 10 јуни, за да го спречи очекуваниот недостиг на домашниот пазар и неконтролиран раст на цените.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More