21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

Битолчанец во близина на неговата куќа пронашол граната од Првата Светска Војна

Најчитани вести

На 13.03.2021 во 13,05 часот Г.Л. од Битола пријавил дека во близина на реката до неговата куќа во Битола пронашол стара граната.

Известен бил пиротехничар во ДСЗ-Битола кој по излегување на местото на настанот констатирал дека се работи за стара нееексплодирана граната кал 75 мм која потекнувала од Првата Светска Војна и била безбедно подигната за понатамошна постапка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести