12.8 C
Skopje
Monday, June 14, 2021

Биткоинот повторно се ближи кон неговиот рекорд

Најчитани вести

Вредноста на биткоинот повторно се зголемува, во изминатите 24 часа цената на дигиталните монети забележа скок од 4 проценти и се тргуваше по цена од 58.500 долари.

Во текот на вчерашниот ден, вредноста се движеше помеѓу 54.000 и 59.000 долари, што го приближи до рекордот од 61.500 долари. Една од причините за новиот скок на биткоинот може да биде обновување на интересот на големите инвеститори за инвестирање во криптовалута.

Имено, Морган Стенли стана првата голема банка во САД што им понуди на своите богати клиенти пристап до фондовите на биткоин.

Вредноста на биткоинот во моментов е поголема од двете најголеми мрежи за плаќање картички во светот, со вкупна пазарна капитализација од 871 милијарди долари, како и трите најголеми банки во светот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести