17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Битка за Катар – Македонија, во Порто, против Португалија

Најчитани вести

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва на теренот на фаворизираната Португалија, ќе се обиде да избори пласман на Светското првенство.

Македонија во баражот влезе откако го освои второто место во Г-групата. Германија избори директен пласман на СП, а Македонија квалификациите ги заврши пред Романија и Исланд.

Во квалификациите, Македонија во Дуизбург ја победи Германија. Дека црвено-жолтите се сериозна репрезентација со јасна цел, потврдија и во четвртокот во Палермо, кога на колена го фрлија актуелниот европски шампион.

„Ако ја победивме фаворизираната Италија, зошто да не ја победиме и Португалија“, изјави капитенот на Македонија, Стефан Ристовски пред натпреварот.

Португалија доживеа шок во квалификациската група А. Во последното коло, во 90.минута, Александар Митровиќ постигна гол за 2:1 со кој Србија го освои првото место во групата и ја испрати Португалија баражот.

Во четвртокот, Португалците не блескаа, со помош на фортуната ја победија Турција со 3:1.

Интересна е статистиката на двете селекции во овие квалификации. Португалците одиграа два натпревари помалку во групата, бидејќи во А-групата се натпреваруваше Катар и дуелите со домаќинот на СП не влегуваат во статистиката.

Македонија постигнала и примила повеќе голови од Португалија, поседот на топката е речиси израмнет. Португалците повеќе шутираше кон противничките голмани и приготвувале повеќе големи шанси.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com