Home » Битиќи: Нашето учество во терминалот „Александруполи“ е стратешка одлука

Битиќи: Нашето учество во терминалот „Александруполи“ е стратешка одлука

by Журнал.мк

Сега повеќе од било кога е јасна неопходноста и итноста за диверзификација на изворите на енергија во нашата земја. Нашето учество во изградбата и долгорочното закупување на капацитет во терминалот „Александруполи“ е стратешка одлука која ќе го обезбеди идниното снабдување со гас на нашата земја, напиша вицепремиерот задолжен за економски прашања и инвестиции Фатмир Битиќи, на неговиот фејсбук профил.

– Денеска во Грција, пред почетокот на церемонијата со која ќе се означи почетокот на изградбата на терминалот „Александруполи“, одржавме состанок со амбасадорот на САД во Грција Џефри Пајат, како и со амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз кои се наши стратешки партнери и ја поддржуваат реализацијата на овој проект од самиот почеток, објави Битиќи на фејсбук.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More