Home » Бислимоски доби нов мандат за претседател на РКЕ

Бислимоски доби нов мандат за претседател на РКЕ

by Журнал.мк

Марко Бислимоски доби втор мандат како претседател на Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги. Тој на денешното продолжение на 120. собраниска седница ја доби поддршката на пратениците.

За членови на ова тело беа избрани Александар Чаботарев, Фатон Амбари и Мерита Дема.

Опозицијата искажа незадоволство од кандидатите предложени за претседател и членови на Регулаторната комисија. Според нив правичната застапеност во Комисијата е нарушена, бидејќи речиси половина од вработените се Македонци и Албанци, а нема ниту еден припадник на други заедници.

Мандатот на претседателот на РКЕ трае пет години.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More