10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Бил Гејтс: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2022

Најчитани вести

Ко-основачот на Мајкрософт и филантроп Бил Гејтс оцени дека светот ќе се врати во нормала до крајот на 2022 година со помош на вакцини против КОВИД-19. Во интервју за полскиот весник Газета Виборча и телевизиската станица ТВН24, Гејтс рече дека пандемијата на короналниот вирус е „неверојатна трагедија“, а единствената светлина на надежта е пристапот до вакцините развиени со извонредна брзина.

„До крајот на 2022 година, треба целосно да се вратиме во нормала“, рече Гејтс на 24 март.

Гејтс, милијардерот кој го напушти претседателското место со „Мајкрософт“ во 2014 година, рече дека во 2015 година го предупредил светот за можноста за глобална пандемија.

“Луѓето како мене предупредија и рекоа: постои одреден ризик, за мала цена што можете да ја подготвите и да го избегнете проблемот. Но, за жал, тие инвестиции не беа направени на време”, рече Гејтс.

Преку нивната филантропска фондација, Бил и Мелинда Гејтс обезбедија најмалку 1,75 милијарди долари за глобален одговор на пандемијата КОВИД-19, вклучително и поддршка за некои производители на вакцини, дијагностицирање и потенцијални третмани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести