-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Бил Гејтс го предупредува светот, ситуацијата може да се влоши при нова пандемија

Најчитани вести

Во последната година, американскиот милијардер и основач на Мајкрософт, Бил Гејтс, честопати коментираше за пандемијата на коронавирусот, повикуваше на вакцинација и почитување на мерките, а неодамна го коментираше и фактот дека на неговиот блог постојано се појавуваат нови видови на коронавирус.

Гејтс признава дека тоа го загрижува.

„Светот помина долг пат во борбата против Ковид-19. Но, новите варијанти на вирусот може да го загрозат напредокот што го постигнавме во текот на изминатата година”, напиша тој.

Славниот Американец тогаш детално објасни како мутациите ја комплицираат пандемијата во пет точки.

„Вирусот на грип брзо мутира и затоа често се соочуваме со различни варијанти на грип. Значи, самите варијанти на вирусот не се невообичаени, но тоа исто така значи дека се потребни нови варијанти на вакцини“, вели Гејтс.

„Вирусот Ковид-19, како и сите вируси, има само една цел, да се размножува. Секој пат кога вирусот ги напаѓа вашите клетки, ја мами клетката во упатствата кодирани во нејзината „РНК“ за да направи повеќе копии на вирусот. Кога клетката создава нов вирус, тој мора да ги копира упатствата. Но, тоа е исто како да одите на час на слепо пишување во училиште, тешко е да ја напишете истата работа без ниту една грешка. Кодот на вирусот што го предизвикува Ковид-19 е долг околу 30. 000 букви. и има многу шанси за грешка. Повеќето грешки доведуваат до вирус кој е функционално идентичен или не може да се реплицира. Но, од време на време има промена што го олеснува заразувањето или избегнувањето на имунолошкиот одговор на вирусот. Кога таа промена ќе почне да се шири меѓу луѓето, се појавува нова варијанта “, рече Гејтс објснувајќи како се појавуваат новите варијанти.

Ковид-19 мутира речиси двојно побрзо од грипот и е многу поедноставен вирус од грипот, вели Гејтс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com