17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

„Бизнис надвор од границите“ – прва трговска мисија на компании од Грција во Северна Македонија

Најчитани вести

Американската Стопанска комора во државава денеска и утре е домаќин на првата трговска мисија на компании од Грција во Северна Македонија „Бизнис надвор од границите“, организирана заеднички со Американско-грчката стопанска комора.

Главна цел на трговската мисија е да се истражат потенцијалите за нови инвестициски можности за директни инвестиции во нашата земја, зголемување на билатералната трговија и воспоставување соработка меѓу бизнисите преку организирани B2B состаноци помеѓу претставници на компании од двете соседни земји. Фокусот на трговската мисија ќе биде на индустриските сектори: Енергија, технологија / Иновации, производство и производство, Логистика, Инфраструктура, Градежништвото и Агротехнологија.

Најавено е присуство на претставници на државни институции на двете држави, дипломати од амбасадите на САД во Скопје и во Атина, како и претставници на бизнис заедниците во Грција и во Северна Македонија. Организаторите најавуваат воведни обраќања на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, како и на амбасадорката на САД во државава Кејт Мари Брнз и на Дејвид Бургер, заменик-шефот на мисијата во Aмбасадата на САД во Атина.

Трговската мисија е производ на засилената соработка меѓу двете американски стопански комори и нивните заемни напори за проширување на билатералните односи на двете земји особено во однос на развојот на трговските односи и зајакнувањето на економскиот потенцијал на бизнис заедницата. Оваа иницијатива доби поддршка и од Амбасадата на САД за проширување на билатералните односи меѓу двете земји со потврдено присуство на нивните соодветни претставници на настанот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com