18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Биг Бен го прославува 160. роденден

Најчитани вести

Годинава се одбележува 160-годишнината од првото ѕвонење на еден од симболите на Лондон, Биг Бен.

Сепак жителите на Лондон, денес, нема да можат да ги слушнат ѕвоната, бидејќи Биг Бен во моментов се реновира, а работите се на половина пат, пишува Б92.

Биг Бен, висок 96 метри, во моментов е обвиткан со скелиња, додека работниците ја вршат реставрацијата на стрелките, покривот и фасадата.

За време на реставрацијата, ѕвоното тешко речиси 14 тони ќе остане во кулата, но ќе се слушне само во посебни пригоди, како што е пречекот на Нова година.

Обновувањето на кулата треба да биде завршено во 2021 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com