7.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Бејл се врати во игра со гол против Арсенал

Најчитани вести

Герет Бејл, кој е пред заминување од Реал Мадрид, се врати во игра со гол при нерешениот резултат против Арсенал 2-2 во натпревар од Интернационалниот куп на шампиони, одигран во Вашингтон.

Пред само неколку дена, тренерот на „кралскиот“ клуб, Зинедин Зидан, објави дека Бејл сигурно ќе го напушти тимот ова лето и ова треба да се случи што е можно поскоро. Сепак, агентот на Велшанецот ја отфрли можноста неговиот клиент да игра во друг тим за изнајмување.

Бејл, сепак, доби шанса да игра против Арсенал и го искористи ова, откако се појави во игра на одмор и го инспирираше пресвртот од 0:2 на 2: 2.

Напаѓачите на „топџиите“ Александар Луказет и Пјер-Емерик Обамејанг донесоа цврсто водство во првиот дел, но Бејл и Марко Асенсио израмнија по паузата, а Реал триумфираше подоцна на пенали.

Во друг пред-сезонски натпревар, Баерн Минхен го победи Милан со 1-0 со гол на Леон Горецка во 45. минута.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести