Home » „Бетон. Ск“ – едукативно-стручен настан за производство на бетон

„Бетон. Ск“ – едукативно-стручен настан за производство на бетон

by Журнал.мк

Во дворот на фабриката АДИНГ АД во Скопје денеска ќе се одржи едукативно-стручен настан за производство на бетон, насловен „Бетон. Ск“, во организација на фабриката, Градежниот факултет при УКИМ во Скопје и средното училиште „Здравко Цветковски“.

Настанот е во рамки на серија настани насловени „Скопско асеизмичко лето“ посветени на одбележување на 60-годишнината од скопскиот земјотрес.

Како што појаснуваат организаторите, главна цел на овој едукативно-стручен настан посветен на производството на бетон како најмногу употребуван и истовремено најчувствителен на импровизации конструктивен материјал, е подигнување на јавната свест за потребата, значењето и улогата на квалитетно домашно градежништво, а со тоа и на отпорните градби кои се единствен одбранбен механизам од дејството на земјотресите и другите природни хазарди

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More