7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

Беснeат пожари на грчкиот остров Евија, евакуирани четири села

Најчитани вести

На грчкиот остров Евија се појавија неколку пожари, а пожарникарите сè уште се обидуваат да ги угасат.

Пожарот избувна во четвртокот вечерта на три локации – во Кими, Пиргри и Агиос Георгиос, а од раните утрински часови во гасењето на пожарот учествуваат и авиони, според грчкиот портал „Катимерини“.

Иако огнот не ја загрозува станбената зона, пожарникарската служба нареди евакуација на четири села како превентивна мерка.

Пожарите почнаа вчера попладне во Маникија, на земјоделско земјиште.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести