10.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Бензините поевтинија за два, а дизелот за три денари за литар

Најчитани вести

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за два а дизелот за три денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,31 отсто.

Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 изнесува 79,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 се продава за 81,5, Еуродизел (д-е v) за 76, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 72,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 2,228 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот м-1 нс и ќе изнесува 54,521 денари.

Како причина за намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат намалените референтни цени на нафтените деривати на светскиот пазар кај бензините во просек за 3,573 отсто и кај дизелот за 5,345 отсто, како и за околу 0,182 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com