29.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунски сипаници

Најчитани вести

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунски сипаници, бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна болест, а лекарите предупредуваат на „значителен пораст“ на случаите во ОК.

Заразените со вирусот сега ќе мора да бидат изолирани три недели, соопштија белгиските здравствени власти, откако беа пријавени три случаи во земјата.

Инфекциите, од кои првата беше забележана во петокот, сите се поврзани со фестивал во пристанишниот град Антверпен.

Сето ова доаѓа откако лекарите предупредија дека ОК се соочува со „значително“ зголемување на инфекциите, а одговорот на владата беше „критичен“ за спречување на нивното ширење, пренесуваат медиумите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com