Home » Белгиски суд ја суспендираше одлуката со која државата веќе нема обврска да сместува азиланти – самци

Белгиски суд ја суспендираше одлуката со која државата веќе нема обврска да сместува азиланти – самци

by Журнал.мк

Белгиски суд  денеска го суспендираше спроведувањето на владината одлука повеќе да не се сместуваат самци машки баратели на азил во државните установи. Во август белгиската државна секретарка за азил и миграција, Никол де Мур, објави дека местата треба да бидат резервирани исклучиво за семејства со деца.

Судот пресуди дека одлуката на Де Мур не го почитува правото на прием дадено според белгискиот закон на сите баратели на азил.Де Мур имаше намера „да го предвиди зголемениот проток на семејства и деца за апсолутно да избегне деца да завршат на улица во зима“, рече претходно конзервативната политичарка. Нејзината одлука беше силно критикувана од колегите членови на владата, хуманитарните организации и адвокатите.Засолништата за азиланти се хронично преоптоварени во земјава со околу 11,5 милиони жители. Според проценките на властите, околу 3.000 баратели на заштита биле бездомници во Белгија на почетокот на годината.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More