Home » Белата куќа ја разгледува можноста Бајден да ги посети Хаваите

Белата куќа ја разгледува можноста Бајден да ги посети Хаваите

by Журнал.мк

Во Белата куќа се разговара за претседателот Џозеф Бајден да ги посети Хаваите за да види како се одвива борбата за опоравување од големиот пожар на Мауи, изјави денеска портпаролката на Белата куќа Оливија Далтон.

Во Висконсин таа спомена дека Бајден ќе се справи со ситуацијата на островот, каде пожарите убиле десетици луѓе и уништиле бројни згради, објави Ројтерс.

„Во моментов сме во активни дискусии за тоа кога е можна посета на Хаваи“, рече Далтон.

Таа додаде дека државата ќе биде на Мауи се додека тоа е потребно.

„Како што рече претседателот, ќе бидеме таму онолку долго колку што е потребно за да обезбедиме се што им е потребно“, рече таа.

Најмалку 99 луѓе загинаа во шумските пожари на Мауи, најсмртоносните во САД во последните 100 години.
Стотици луѓе се водат како исчезнати додека пожарникарите продолжуваат да се борат со пожарите и спасувачките екипи ги пребаруваат јагленосаните остатоци од историскиот град Лахаина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More