27.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз Microsoft Exchange

Најчитани вести

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз системот за електронска пошта Microsoft Exchange.

– Ова е активна закана. Сите кои ги користат нивните сервери, од Владата и образовните институции до приватниот сектор, мора да бидат внимателни, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

Microsoft потврди дека хакери ги искористиле нивните сервери за да нападнат свои мети, а се претпоставува дека на удар се десетици илјади организации.

Според американските медиуми зад хакерскиот напад стои Кина.

САД подолго време ја оббвинува Кина за кибер шпионажа, додека Пекинг негира.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести