23.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Белата куќа бара меѓународна истрага во потеклото на коронавирусот

Најчитани вести

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

„Неопходно е да се разбере суштината на прашањето за избувнувањето на пандемијата на коронавирусот во Кина“, рече портпаролката пред почетокот на теренската истрага од експерти на Светската здравствена организација (СЗО).

Според неа, Вашингтон ќе ја процени веродостојноста на извештајот за истрагата кога ќе биде завршен и ќе користи „информации што биле собрани и анализирани од американските разузнавачки служби“ на таа тема.

Тим од десет меѓународни научници на СЗО пристигна во кинескиот град Вухан во средината на јануари. По периодот на карантин, научниците ќе започнат истрага за потеклото на коронавирусот што првпат се појави во Вухан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com