19.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Белановце- Станчиќ, пробиен и вториот рок

Најчитани вести

Патролите на македонската и косовската полиција се состанаа на граничниот премин Белановце – Станчиќ, со кој ќе управуваат заеднички. Не застанаа на преминот, туку само се поздравија бидејќи границата сè уште не е во функција.

Иако работата на овој објект е завршена, останува само поставување на инвентарот од обете страни. Од косовска страна велат дека отворањето на границата зависи од формирањето на владата на Курти, а тоа останува да се виде и од македонската страна, се чека новата влада.

„Да не зборуваме за одложување што е премногу. Но, верувам дека ова е повеќе проблем за Република Македонија затоа што тие имаа гранично управување, не ја завршија својата работа како што треба и ги обвинија своите пријатели кои се исти како и тие. Затоа се овие проблеми.”

„Меѓутоа, сега кога границата ќе се отвори има малку работа, надворешноста на асфалтот треба малку да се отстрани бидејќи почвата се лизга повторно кога врне дожд. Поминаа три години откако почвата се лизна, го исчистија патот, но наоколу не.”

Партнерите во владината коалиција СДСМ и ДУИ ветија дека ќе се отвори границата на 28 ноември.

„Сакам да соопштам дека сите подготовки за граничниот премин Белановце – Станчиќ сега се завршени и официјално ќе бидат отворени на 28 ноември годинава. Ја користам и оваа можност да го поздравам градоначалникот на Липково, Еркан Арифи, кој го предложи овој историски датум за отворање на границата”.

Вицепремиерот Османи, кој претходно пишуваше дека границата ќе се отвори на важен ден за Албанците, за одложувањата, денеска ја обвини косовската страна. Тој негира дека отворањето на границата треба да се очекува за време на изборната кампања.

“Не, не, воопшто не! Јас би сакал да го затворам ова пред два месеци, но искрено последните информации од постојниот контакт со нив како координатор на проектот останаа дека само косовската полиција треба да ја поврзе опремата на Интернет. Тоа е единствената пречка во моментот”.

Од Алијанса за Албанците велат дека ова ветување е слушнато неколку пати пред изборните кампањи.

„Сепак, одложувањето нè тера да мислиме дека тоа е од две причини. Прво, тие имаат проблем да дознаат кој ќе ја сече лентата и да добијат политички поени. Друга причина е да се одложи за некое време пред да се доближат изборите.“

Бидејќи заедничкиот објект е финансиран од ЕУ со 1,2 милиони евра, властите велат дека ќе го чекаат денот кога ќе бидат присутни и амбасадорите на ЕУ во Скопје и Приштина. Властите првично ветија дека граничниот премин ќе се отвори до крајот на август. 28-ми ноември е вториот рок што властите не го почитуваат за да ја отворат границата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com