4.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Бебето им умрело од глад: Родителите вегани го хранеле само со овошје и зеленчук

Најчитани вести

Американската двојка Шила (35) и Рајан О’Лири се обвинети за убиство и занемарување на дете откако 18-месечниот син им почина зошто го држеле на вегански режим на исхрана.

Шила изјавила дека детето се родило дома и дека никогаш не видело лекар. Бебето на веганската двојка починало од неухранетост зошто го хранеле само во овошје и сиров зеленчук, велат полицајците.

Кога умрело, рекла дека не јадел недела дена туку само го доела.

Шила рече дека го доела синот околу 4 часот утрото кога почнал тешко да дише.

Била загрижена зошто тоа првпат се случило, но рекла дека не повикала помош зошто заспала.

Прогласен е за мртов во семјната куќа во Кејп Корал на Флорида, откако мајка се разбудила и забележала дека не дише и дека е студен.

Повикала полиција додека сопругот се обидел да го оживее детето.

Обдукцијата покажала дека детето страдало од неухранетост, вклучувајќи и дехидрација, проблеми со црниот дроб и отекување на рацете, стапалата и потколениците. Шила рекла во полциија дека стапалата на детето му отекувале и неколку недели претходно и дека не одел толку како претходно.

Детето тежело само 4,8 килограми.

Кога полицијата го посетила нивниот дом видела дека двојката има уште три ќерки.

Двете девојчиња на возраст од 3 и 5 години, биле исклучително ситни и тежеле под просекот за нивната старост, а тенот им бил со бледо-жолтеникава боја.

На едното девојче забот и поцрнел од пропаѓање, што барало оперативен зафат. Третото девојче изгледало поздраво и било ќерка на Шила од претходна врска.

Се претпоставува дека таа изгледала поздраво зошто останува со таткото по две недели на секои два месеци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести