Home » Бајден: Ќе употребиме сила против Иран, но како последно средство

Бајден: Ќе употребиме сила против Иран, но како последно средство

by Журнал.мк

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека ќе употреби сила како последно средство за да го спречи Иран да добие нуклеарно оружје, на почетокот на патувањето на Блискиот Исток.

Говорејќи во интервју за израелската телевизија Канал 12, кое беше снимено пред да замине од Вашингтон во вторникот, но беше емитувано во средата, Бајден рече дека ќе го задржи иранскиот Корпус на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) на списокот на американската странска терористичка организација (ФТО) дури и ако уништи нуклеарниот договор со Иран од 2015 година.

Запрашан дали неговите претходни изјави, каде што рече дека ќе го спречи Техеран да добие нуклеарно оружје, значат дека ќе употреби сила против Иран, Бајден одговори: „Ако тоа е последно средство, да“.

Иран негира дека сака да развие нуклеарно оружје и тврди дека неговата нуклеарна програма е исклучиво за мирољубиви цели, пренесе Дневен аваз.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More