-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Бајден ќе добие споменик во Косово

Најчитани вести

По повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави, во Соево кај Феризај, во близина на американскиот воен камп Бондстил, започнаа работите на проектот за уредување на зелените површини и поставување на статуата на американскиот претседател Џозеф Бајден, пренесува „Клан Косово“.

Членови на американскиот КФОР од Бондстил и граѓаните на Феризај учествуваат во проектот, во соработка со мрежата на невладини организации „Авонет“.

Вредноста на проектот, кој ќе биде финансиран од граѓани и компании од Феризај, се очекува да изнесува повеќе од 600.000 евра.

Учесниците на проектот му оддадоа почит кај обелискот, подигнат во чест на Бо Бајден, покојниот син на американскиот претседател.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести