31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Бајден ја потпиша уредбата за здравствена заштита

Најчитани вести

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, го потпиша указот со кој се прошири можноста за аплицирање во системот на здравствена заштита на граѓаните кои не можат да ја добијат преку своите работодавци.

Бајден, исто така, го потпиша и указот за укинување на забраната за финансирање меѓународни непрофитни организации што поддржуваат и даваат совети за абортусот.

-Потпишувам две уредби со кои ќе се отстрани штетата што ја направи Трамп, рече Бајден од Овалната соба.

Гласот на Америка пренесе дека потпишувањето на Уредбата за здравствена заштита на граѓаните ќе им овозможи од 15 февруари до 15 мај да аплицираат за здравствено осигурување на интернет страницата healthcare.gov.

Претходно, програмата беше достапна шест недели годишно.

Бајден најави дека ќе ги поддржува програмите почнати според Законот за нега, донесен во 2010 година за време на администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама.

Американскиот претседател смета дека итните промени се важни заради пандемијата на коронавирусот.

Бајден, кој ја презеде должноста минатата недела, побара од федералните агенции да ги преиспитаат одлуките донесени од администрацијата на Трамп во врска со критериумите што на граѓаните им го отежнуваа да аплицираат за програмата „Медикејџ“ за здравствено осигурување за граѓаните со поскромен имот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com