5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Бајден ја назначи Бриџит Бринк за нова амбасадорка на САД во Украина 

Најчитани вести

Претседателот на САД, Џо Бајден ја назначи Бриџит Бринк на функцијата амбасадор на САД во Украина. Бринк досега беше амбасадорка на САД во Словачка.

Кандидатурата на Бринк треба да биде утврдена од американскиот Сенат.

Дипломатите на САД неделава започнуваат да се враќаат во Киев. Тие ја напуштија амбасадата во Киев отприлика две недели пред почетокот на руската инвазија на земјата.

Дипломатската мисија својата функција потоа ја извршуваше од Лавов, а потоа од Полска.

Во меѓувреме, Вашингтон прави напори за дополнителна воена помош за Украина покрај досега дадената, а за одбивање на руските сили во земјата.

Државниот секретар Ентони Блинкен и шефот на Пентагон Лојд Остин вчера од Киев на претседателот Володомир Зеленски и неговите советници соопштија дека САД подготвуваат воена помош за земјата во висина од 300 милиони долари и одобриле испораки на муниција вредна 165 милиони долари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com